odziez-wiszowatej

Historia

Najstarsze ubrania tworzone były ze skór,futer,lisci i trawy. Najstarsze odnalezione przez archeologów kościane igły datowane są na30 tysięcy lat przed nasza erą (znaleziono w Rosji. w roku 1988, blisko Kostionki).

Przypuszcza się że najstarsza odzież pojawiła się około170 tys. lat temu.

Jednak wedle badańnad geneaologią wszy ludzkiej, zrelacjonowanych przez M Ryszkiewicza, wesz odzieżowa ewolucyjnie oddzieliła się od wszy głowowej około42-72 tysięcy lat temu, co zdaje się świadczyć,że w tym mniej więcej czasie pojawił się ubiór jako część naszego wyposażenia kulturowego. Mowa tu oczywiście o pełnym ubiorze ze skór w którym mogły się zadomowić pasożyty. Nie wiemy jednak, czy pewne skromne elementy ubioru, jak na przykład opaski biodrowe czy spódniczki z liści lub traw, jakich do dzisiaj używają plemiona tradycyjne, nie pojawiły się wcześniej. 

Ubiór początkowo nie pełnił raczej funkcji ocieplającej, na co wskazuje jego funkcja u wielu plemion tradycyjnych. Zanim człowiek zakrył po raz pierwszy strefę genitalną  , nie miała ona też w najmniejszym stopniu charakteru intymnego, wstydliwego.Koncepcję wyjasniającą genezę ubioru zaproponował ostatnio Jerzy A. Kowalski.Wedle niej chodziło początkowo o zamaskowanie widoku  cyklicznych miesięcznych krwawień u kobiet przed wzrokiem współplemieńców. Okres miesiaczkowania jest traktowany do dzisiaj przez społecznosci tradycyjne w szczególny sposób,jako okres swoistej "nieczystości" kobiet, magicznego zagrożenia dla grupy, a u niektórych ludów wymagane jest nawet odosobnienie miesiączkujących kobiet. Przepaski biodrowe miały zatem początkowo za zadanie tylko zamaskować menstruację, ukryć jej detale.Były pierwowzoremnaszych dzisiejszych podpasek, a zarazem- ubioru jako takiego. Z biegiem czsu nałożył się na zwyczaj używania tej zasłony wtórny proces oparty na psychologicznym mechaniźmie kontrastu w spostrzeganiu.W wyniku tego procesu wytworzyły się nieznane wczesniej przeciwstawne pojęcia: ciała nagiego i ciała ubranego,strefy intymnej i strefy publicznie dostępnej, poczucie przyzwoitości oraz poczucie nieprzyzwoitości, czyli wstydu.

Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Odzież



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl